HALEP'TE İNSANLIK ÖLMESİN.

Bir şehir düşünün; insanların salonlarına bombalar, sofralarına açlık düştü. Mülteci olmak için yola çıkanların çoğu güvenli bir kampa ulaşamadı. Tüm dünyada kullanılması suç olarak kabul edilen kimyasal silahlar, genç-yaşlı demeden insanların üzerinde denendi.

Bir coğrafya düşünün; 4 haneli rakamlar ölü sayısı için yine kolayca telaffuz edildi. 30 günde çoğu çocuklardan oluşan yaklaşık 1500 sivil hayatını kaybetti.

100 günü aşkın süredir temel insani ihtiyaçlar karşılanamadı, mazlumlara nefes olabilecek yardım konvoylarının şehre girişi yasaklandı. Kış mevsiminin de gelmesiyle birlikte açlıkla imtihanın yanı sıra soğukla mücadele de başladı. Birleşmiş Milletler tarafından bu bölgeye “yiyeceksiz kent” adı verildi.

Hastanelerin tamamen yok olduğu, yaralıların tedavi edilemediği, parmakla sayılacak kadar az sayıda doktorun kaldığı, bodrumların ameliyathanelere dönüştürüldüğü, ilaca hasret sabahı bekleyen hastaların acı feryatlarının yankılandığı bir şehir düşünün…

Suriye’de 5 yıldır süregelen savaşın en ağır bilançosunu ülkenin ikinci büyük şehri Halep ödüyor. Tarih ve gönül bağımızın bulunduğu İslam medeniyetinin kadim şehri, yoğun bombardıman altında yok oluyor.

Yüce Yaradan Kur’an-ı Kerim’de; “(O günde) tanıklık edene ve edilene andolsun ki, kahroldu o hendeğin sahipleri. O çıralı ateşin onlar da başlarına oturmuşlar, Müminlere yapmakta oldukları işkenceyi seyrediyorlardı.” diye buyuruyor.

Zulme rıza zulümdür kaidesince zalimlerin ve hainlerin Müslüman kardeşlerimize uyguladığı bu imha ve itlaf hareketi karşısında herkesi, yapabileceği azami destek, yardım ve muavenet hususunda gayret ve fedakarlığa davet ediyoruz.

Şimdiye kadar camiamızla irtibatlı olan birimlerimiz ve mensuplarımız ala kaderil imkan değişik şekil, yol ve usullerle bu yardım, himmet, gayret ve vazifelerini ifa etmişlerdir ve ediyorlar.

Ancak; Cumhurbaşkanımızın Suriye ve Halep’te ki insanlık dramı mevzuunda top yekun bir seferberlik ilanı ile birlikte, vakıf olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüşülerek, Diyanetin bu mevzuda Türkiye çapında başlatmış olduğu organizeye resmen dahil olduk.

Bu vesile ile camiamızdan ve halkımızdan istirhamımız;

Suriye ve Halep’te olanlara karşı azami hassasiyet göstererek maddi ve manevi fedakarlık hususunda vakfımıza terettüb edeni en güzel şekilde yapmak mecburiyetindeyiz.

Bu meselede ayni, nakdi ve maddi bağışların, yardımların ve desteklerin irtibat merkezleri, telefonları ve hesap numaraları Diyanetle görüşülerek, vakfımızın sitelerinde ve sosyal medya paylaşımlarında ilan edilmiştir.

“Nimetler ve rızıklar paylaşıldıkça artar, ızdırap ve çileler paylaşıldıkça azalır” kaidesince, empati yaparak; Suriye’de ki Müslüman kardeşlerimizin bu ağır çile ve imtihanına ortak olalım ve sıkıntılarını paylaşalım.

“Halep’te İnsanlık Ölmesin” sloganıyla başlatılan kampanyaya destek olarak bu insanlık dramına dur diyebiliriz.

Bütün iş adamlarımızı, bütün sanayicilerimizi, bütün esnafımızı, sanayi ve ticaret odalarımızı, sendikalarımızı, sivil toplum örgütlerimizi, bütün sanatçılarımızı ve milletimizin her ferdini bu kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz. 

Ayrıca  mevaki-i mübarekelerde dua, istiğfar ve ilticalarımızla Cenab-ı Kad’ül Hacat’a sığınarak, necat ve kurtuluşlarının hızlanmasına manen destek olalım.

Nazarınıza arz ettiğimiz bu konuları süratle yayarak, top yekun camiamızın ve halkımızın azami derecede iştirakini de temin etmeye çalışalım.

Gün bu gündür.

                                                                                                                                         Suffa Vakfı İcra Heyeti      

 

BAĞIŞ YÖNTEMLERİ

“Halep’te İnsanlık Ölmesin” kampanyamıza katkıda bulunmak isteyen hayırseverlerimiz aşağıdaki bağış yöntemlerinden dilediklerini kullanarak bağışta bulunabilirler.

SMS İLE BAĞIŞ  

SMS bağışı yoluyla kampanyamıza katılmak isteyen hayırseverlerimiz tüm GSM operatörlerinin faturalı hatları üzerinden “HALEP” yazıp 5601’e SMS mesajı göndererek 10 TL tutarında bağışta bulunabilirler. Yardımlar, Türkiye Diyanet Vakfı hesaplarında toplanmaktadır.  

ONLINE BAĞIŞ

Türkiye Diyanet Vakfı web sayfası üzerinden bağış yapmak isteyen hayırseverlerimiz bagis.diyanetvakfi.org.tr  adresinden tüm bankaların kredi kartı veya debit kartı ile online bağış yöntemiyle bağış yapabilirler.

BANKA YOLUYLA BAĞIŞ

Yurtiçi veya Yurtdışından banka yoluyla kampanyamıza katkı vermek isteyen hayırseverlerimiz aşağıda belirtilen hesap numaralarına EFT veya havale yaparak bağış yapabilirler.

BANKA HESAP BİLGİLERİ

Alıcı Hesap Adı : Türkiye Diyanet Vakfı

Banka

Şube

Hesap Türü

IBAN

Ziraat Bankası

Bakanlıklar Kamu Girişimci Şubesi

TL

TR63 0001 0025 3207 9673 6652 20

USD($)

TR36 0001 0025 3207 9673 6652 21

Euro(€)

TR09 0001 0025 3207 9673 6652 22

Vakıfbank

Meşrutiyet Şubesi

TL

TR95 0001 5001 5800 7305 3711 63

Halkbank

Mithatpaşa Şubesi

TL

TR61 0001 2009 3960 0016 0001 86

Kuveyt Türk

Balgat Şubesi

TL

TR68 0020 5000 0060 7908 0000 28

 

MAKBUZ KARŞILIĞI AYNİ VE NAKDİ BAĞIŞ 

Kampanyamıza nakit olarak bağış yapmak isteyen hayırseverlerimiz Türkiye Diyanet Vakfı şubeleri ile tüm İl ve İlçe müftülüklerimize müracaat ederek makbuz karşılığında bağışta bulunabilirler.