Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de 19'cusu düzenlenen Dünya Kitap Fuarı'nda Bediüzzaman Said Nursi'nin Risale-i Nur külliyatı tanıtıldı. Türkiye'den fuara katılan RNK yayınevi, Risale-i Nur külliyatının birçok dildeki çevirilerini tanıttı.

     Hindistan Milli Eğitim Bakanı Kapil Sibhal'in açılışını yaptığı kitap fuarına 15 ülkeden 35 farklı yayınevi katıldı. Toplam 2 bin 400 kitap standının açıldığı fuara Yeni Delhililer büyük ilgi gösterdi.

     Fuara Türkiye'den katılan RNK yayınevi ise önde gelen İslam alimlerinden Bediüzzaman Said Nursi'nin Risale-i Nur külliyatının farklı dillerde yayınlanmış versiyonlarını okuyuculara tanıttı. Büyük ilgi gören stantta Hintçe ve Urduca risale örnekleri yer aldı.

   RNK yayınevi temsilcisi ve Kültürler Arası Araştırma ve Dostluk Vakfı Başkan yardımcısı Şemseddin Türkan, Bediüzzaman Hazretleri'nin ifadeleri ile dünyanın manevi bir buhran yaşadığını kaydetti. Türkan, dünyanın dört bir yanında sosyal bilimcilerin toplumda yaşanan huzursuzluklara, intiharlara, AIDS gibi önü alınamayan hastalıklara çözüm bulamadığını, fakat İslam toplumlarında bu tür felaketlerin iman ile çözüldüğünü belirtti.

    Risale-i Nurların bu tür zamanın felaketlerine reçeteler taşıdığına dikkat çeken Türkan, RNK yayınevi olarak Risale-i Nurları dünyanın dört bir yanında fuarlarda tanıtmaya çalıştıklarını ve birçok dile çevirme gayretlerinin devam ettiğini sözlerine ekledi. Avrupa gibi Batılı memleketlerde anti propagandaya rağmen İslam'a karşı bir uyanışın olduğunu dile getiren Türkan, Batı'da Risale-i Nurların büyük ilgi gördüğünü aktardı.

   Şemseddin Türkan, Avrupa'da yapılan bir araştırmada bir yıl içerisinde bin 800 kilisenin kapandığının , buna mukabil 2 bin 500 cami ve mescit açıldığının ortaya çıktığını açıkladı. Aynı araştırmaya göre,10 ay içinde Avrupa'da 58 bin 135 kişinin İslam'ı seçtiğinin ortaya çıktığını ifade etti. 

 

Açılış Sayfası Yapın Sık Kullanılanlara Ekleyin E-Mail Yollayın